SGK Rehberi
Anasayfa Özel

Eşleri İsteğe Bağlı Sigortalı Olan Memur Aile Yardımı Alabilir mi?

6 Ocak 2018 Cumartesi 09:24
Eşleri İsteğe Bağlı Sigortalı Olan Memur Aile Yardımı Alabilir mi?
Eşleri İsteğe Bağlı Sigortalı Olan Memur Aile Yardımı Alabilir mi?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre, herhangi bir gelir getirici faaliyeti olmaksızın isteğe bağlı sigortalı olan eşten dolayı memurun aile yardımı almasında bir sakınca yokken,
5510 sayılı kanunun geçici 16 cı maddesi kapsamında herhangi bir işverene tabi olmadan kazanç getirici nitelikte yapılan işlerden dolayı isteğe bağlı sigortalı olan eş için ise memura aile yardım ödeneği ödenmemesi gerekmektedir.

5510 sayılı kanunun geçici 16 cı maddesi kapsamında çalışmak ne anlama gelir?

Hizmet akdiyle herhangi bir işverene tabi olmadan, sürekli ve kazanç getirici nitelikte evde tarhana, mantı vs. yapan ev kadınların daha az prim ödeyerek isteğe bağlı sigortalılık yoluyla emeklilik hakkını elde etmektir.Sağlık yardımlarından yararlanma hakları bulunmaktadır.Bu şekilde çalışan kişiler vergiden muaf olsalar bile gelir getirici faaliyette bulunduklarından dolayı isteğe bağlı sigortalı eşi bulunan memura aile yardımı ödenmemesi gerekmektedir. Ancak herhangi bir gelir getirici faaliyeti olmayan primlerini kendi isteğiyle yatıran eşinden dolayı memur olan eş aile yardımı alabilecek.

SGK Rehberi
Bu haber 416 kez okundu.
11 Aralık - 11:18
Ali Koç'un 'otobüs' kararı mobbing sayılır mı?
09 Aralık - 21:10
Çalışan gençlerin yetim aylığı kesilir mi?
09 Aralık - 15:14
Kıdem tazminatına hangi ödemeler dahil edilir?