SGK Rehberi
Anasayfa Özel

Kamu Görevlisi İsteği dışında Süresiz geçici görevlendirilebilir mi?

5 Ocak 2018 Cuma 13:41
Kamu Görevlisi İsteği dışında Süresiz geçici görevlendirilebilir mi?
Van 3. İdare Mahkemesi rehber öğretmenin talebi olmadan ve süre sınırı konulmadan başka bir okula görevlendirilmesi ile ilgili açılan davada iptal kararı verdi.

İdarece verilen savunmada,

Bir ilkokulda rehber öğretmenlik yapan şahısın süresiz görevlendirilmesine gerekçe olarak, rehber öğretmenin görevlendirildiği okulda rehber öğretmen olmaması, öğrencilerin rehber öğretmene ihtiyaç duyması, görevlendirmenin geçici süre ile yapıldığı, yapılan görevlendirme işleminde kamu yararı olduğu belirtildi. Ancak yapılan bu savunmaya rağmen mahkeme verdiği kararda rehber öğretmenin isteği dışında geçici olarak görevlendirme işlemini iptal etmiştir.

Mahkeme kararında, geçici görevlendirmelerde süre belirtilmemesi durumunda sürekli hizmetin görülmesinin naklen atamayı gerektirdiğini belirtti.

Van 3. İdare Mahkemesinin 03/11/2017 tarihli, 2016/1927 esas, 2017/2564 karar sayılı kararında özetle;

'….Geçici görevlendirilmenin belli bir süre için ve geçici bir hizmete yönelik olmasının zorunlu olduğu, ….., kamu yararı ile bağdaşmayan, örneğin, kamu görevlisini görevinden fiilen uzaklaştırmak, onu cezalandırmak gibi hizmet gereklerine ters düşen bir sonucun amaçlanmaması gerektiği' ifade edildi

Özetle, Geçici görevlendirme de süre belirtilmeli ve geçici bir hizmete ilişkin bulunması zorunluluk şartıdır. Kamu görevlisi süresiz geçici görevlendirilemez.

SGK Rehberi
Bu haber 447 kez okundu.
12 Aralık - 14:47
İş yerinde stresi azaltmak için neler yapılabilir?
11 Aralık - 22:17
Emeklilere ödenen 2.000 TL'lik bayram ikramiyesi enflasyon oranında artacak mı?
11 Aralık - 11:18
Ali Koç'un 'otobüs' kararı mobbing sayılır mı?