SGK Rehberi
Anasayfa Özel

'Kayınvalidenin cenazesine gitmeme' boşanma sebebi..

14 Aralık 2017 Perşembe 12:42
'Kayınvalidenin cenazesine gitmeme' boşanma sebebi..

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi 07.06.2016 tarihli, 2015/18254 Esas, 2016/11230 Karar sayılı kararı ile, yerel mahkemece tarafların boşanma taleplerinde belirttiği 'kayınvalidenin cenazesine gitmeme' yi geçerli delil kabul ederek tarafların boşanmalarına karar verildi. Ayrıca kadının ağır kusurlu olduğunun da kabul edildiği mahkeme kararını, tarafların temyizi üzerine Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, kararın dayandığı delillerin kanuna uygun sebeplere dayandığı ve özellikle delillerin takdirinde bir yanlışlık görülmediğini değerlendirerek, geçerli bir sebebi olmaksızın kayınvalidenin cenazesine gitmemeyi de boşanmaya bir sebep olarak görmüştür. Ancak Yüksek Mahkeme, tazminat konusunda verilen kararı bozmuştur.Şöyle ki;

'... kadının ev işi yapmayıp, kayın validesinin cenazesine gitmediği, ...erkeğin ise eşine “ne biçim kadınsın” deyip evden kovduğu anlaşılmıştır. Gerçekleşen bu kusurlu davranışlara göre, tarafların birinin kusurunu diğerine baskın kılmak mümkün değildir. Taraflar eşit kusurludur. Eşit kusurlu eş yararına manevi tazminat (TMK m. 174/2) verilemez...' şeklinde ifade etmiştir.

Özetle, Yargıtay 2. Dairesi her ne kadar kayınvalidenin cenazesine gitmemeyi boşanma sebebi olarak görse de, erkeğin söylediği sözlerin de dikkate alınarak tarafların eşit kusurlu sayılmasının gerektiğini,o nedenle yerel mahkemece kadının ağır kusurlu olduğu yönündeki kararının bozulması gerektiğini değerlendirmiştir. Eşit kusur kabul edildiği içindir ki ; Kararda, eşit kusurlu eş yararına da manevi tazminata hükmedilemeyeceğini ifade etmiştir.

SGK Rehberi
Bu haber 337 kez okundu.
11 Aralık - 11:18
Ali Koç'un 'otobüs' kararı mobbing sayılır mı?
09 Aralık - 21:10
Çalışan gençlerin yetim aylığı kesilir mi?
09 Aralık - 15:14
Kıdem tazminatına hangi ödemeler dahil edilir?