SGK Rehberi
Emekli

Engelli Bağ-Kur’lu erken emekli olur mu?

27 Kasım 2017 Pazartesi 17:40
Engelli Bağ-Kur’lu erken emekli olur mu?

Engellilik doğuştan veya sonradan herhangi bir hastalık ya da kaza nedeniyle  bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yetilerini çeşitli derecelerde kaybetmiş, normal yaşamın gereklerine uyamama olarak tanımlanır. Birleşmiş Milletler 3 Aralık günü “Uluslararası Engelliler Günü” olarak kabul etmiştir. Bu günde dünya çapında organizasyonlar düzenlenmektedir.

Burada ruhsal engellilikle kendiliği meczupluğa vurma veya medyada şebeleklik yapmayı karıştırmamak gerekir. Maalesef Türkiye’de ilahiyat profesörü olup hindiden kurban olabileceğini söyleyen meczuplar bulunduğu gibi ben akademisyenim, bu işin metodolojisini öğretiyorum, Ak Parti yüzde 40 oy bile alamaz, yüzde 47 alsın istifa ederim dedikten sonra işi pişkinliğe vuran doçentler de var. İşte bizim anlatacağımız engelli emekliliğine bu kesimdeki zavallılar girmiyor. Bunlar için belki defolu sınıf demiş olsak ta sosyal güvenlik mevzuatında bu türleri koruyan bir düzenleme yer almıyor.

ENGELLİ EMEKLİSİ OLMAK DAHA KOLAY

Engelli emekliliği ile malulen emeklilik genelde karıştırılan kavramlar. Esasında bu kavramlar birbirlerinden çok farklı. Öncelikle malulen emeklilikte engellilik derecesinin en az yüzde 60 olması şartı var. Yine engellilik birden fazla ise bu engellilik dereceleri toplanmıyor. En yüksek engellilik derecesi yüzde 60 değilse malulen emekli olunamıyor. Örneğin; göz rahatsızlığı nedeniyle yüzde 50 kas rahatsızlığı nedeniyle yüzde 40 engelli olan kişi malulen emekli olamıyor. Ayrıca ilk defa sigortalı olduğu tarihte malul derecede engeli olanlar yani sigortalı olmadan önce zaten malul sayılanlar da malulen emeklilik düzenlemesinden yararlanamıyor.

 İşte bu nitelikteki engelliliklerde malulen emeklilik yerine belirli bir süre sigortalı olma ve belirlenen miktarda prim ödeme şartlarını sağlayan engelliler yaşa tabi olmadan engelli emeklisi olabiliyorlar. Buradaki sigortalılık süresi ile prim gün sayısı şartı da engelliliğin derecesine göre değişiyor. Engellilik derecesi yüzde 60 ve üzeri bulunan Bağ-Kur sigortalıları 15 yıl sigorta 3960 gün prim şartlarını sağlayınca emekli olabiliyor. 15 Yıl sigortalılık süresinin açılımı ise ilk defa sigortalı olunan tarihin üzerinden 15 senenin geçmesidir.

Engellilik derecesi yüzde 50 ile 59 aralığında bulunan Bağ-Kur sigortalıları 16 yıl sigortalılık süresini tamamlamaları ve 4320 gün prim ödemeleri koşuluyla emekli olabiliyorlar. Engellilik derecesi yüzde 40 ile 49 aralığında olan sigortalılar ise 18 yıl sigortalılık süresini tamamlamaları ve en az 4680 gün prim ödemeleri halinde engelli emekliliğine hak kazanıyorlar. Engelli emekliliği, engellilik derecesi yüzde 40’dan az olanlar için uygulanmıyor.

SON YEDİ YIL KURALI VAR

Sigortalının birden fazla statüde prim ödemesi varsa Bağ-Kur engelli emekliliğinde son yedi yıl primlerin fazlasına bakılıyor. Son yedi yıl yani 2520 gün primlerin fazlası Bağ-Kur statüsünde ise kişi Bağ-Kur engelli emekliliği kapsamına giriyor. Son yedi yıl primlerin fazlası SSK statüsünde ise bu kişiler vergi indirim belgesi almak suretiyle SSK engelli emeklilik şartlarına tabi olarak emekli olabiliyor.

Ahmet Faruk - yeniakit.com.tr

(Yok)
Bu haber 889 kez okundu.
18 Ekim - 00:09
Gülse Birsel de emeklilikte yaşa takılmış
17 Ekim - 23:25
Kayınpeder-Gelin Evliliğine Yargıtay'dan Onay