SGK Rehberi
Emekli

SGK, emeklileri enflasyona ezdirmiyor

19 Kasım 2017 Pazar 17:42
SGK, emeklileri enflasyona ezdirmiyor

Yeni yıl yaklaştıkça merak edilen konulardan biri de emekli maaşlarına yapılacak artış. Zira enflasyon oranında Ekim, Kasım ve Aralık aylarında gerçekleşecek artış, emeklilerin ocak ayında alacağı zammı da belirleyecek. Bu nedenle 3 Kasım Cuma günü TÜİK tarafından yayınlanacak Ekim ayı enflasyon oranı merakla bekleniyor.

Peki, emekli maaşlarının artışı nasıl oluyor? Enflasyon oranı, emekliler için neden önemli, ayrıntılı olarak açıklayalım.

Emekli Maaşları Enflasyona Endeksli

Kanuna göre emekli maaşları enflasyona endeksli olarak zam alıyor. SSK ve emeklilerinin zammını yılın ikinci altı ayındaki ortalama enflasyon belirliyor.

Memur emeklileri içinse geçtiğimiz Ağustos ayında gerçekleştirilen toplu sözleşmede belirlenmiş olan zam (ilk altı ay yüzde 4, ikinci altı ay yüzde 3,5) geçerli. Böylece memur emeklileri en az yüzde 4 zam alacaklar. Ancak bunlar da eğer enflasyon bu oranlardan daha fazla artarsa enflasyon farkı alıyorlar. Yani 2017’nin ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon yüzde 4’ü aşarsa, aşan kısım memurların yüzde 4’lük ocak zammına eklenecek.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranını ise altı aylık enflasyon ortalaması belirleyecek. 2017’nin ikinci yarısında enflasyon ne kadar çıkarvsa, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zammı da o kadar olacak.

Emekli Enflasyona Ezdirilmedi

Ülkemizde halen 12 milyon emekli var. SGK on iki milyon kişiye her ay 18 milyar lira, yılda 216 milyar lira maaş ödüyor. Yani devletimiz dünyada pek çok ülkenin milli gelirinden fazla emekli maaşı ödüyor.

Emeklilik aşamasında SGK’ya daha önce ödediğiniz primler güncelleme katsayısı ile arttırılarak emekli maaşı bağlanıyor. Güncelleme katsayısı yıllık enflasyon üzerine GSYH yıllık büyüme hızının %30’undan oluşuyor.

Bu artış, ilk maaş bağlanırken yapılan artış. Bir de yıldan yıla yapılan düzenli artış var. Emekli maaşları her yıl düzenli olarak Ocak ve Temmuz aylarında zamlanıyor.

Emekli maaşlarının her yıl enflasyon oranı kadar zam alması önemli. Zira bu sayede emekliler enflasyona ezdirilmemiş, alacakları maaş tutar olarak erimemiş oluyor. Uygulanan bu doğru politika sayesinde emekli maaşları yavaş da olsa düzenli bir şekilde artıyor.

Tablo’da görüldüğü üzere 2002 yılında 257 Lira olan en düşük SSK emeklisi aylığı son 15 yılda yapılan düzenli artış sayesinde 2017 yılında 1.485 TL’ye ulaşmış bulunmakta. Komşumuz Yunanistan gibi pek çok ülke emekli maaşlarını yüzde 45’e varan oranlarda azalırken Türkiye’de emekliler düzenli olarak artış almaktalar.

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIKLARI

20.02.2017

SSK İşçi Emeklisi257 TL1.485 TL

Tarım SSK Emeklisi216 TL1.0452 TL

Tarım Bağ-Kur Emeklisi66 TL1.056 TL

Esnaf Bağ-Kur Emeklisi149 TL1.329 TL

Memur Emeklisi377 TL1.871 TL

Abdullah Sayar - www.yeniakit.com.tr

(Yok)
Bu haber 1,013 kez okundu.
18 Ekim - 00:09
Gülse Birsel de emeklilikte yaşa takılmış
17 Ekim - 23:25
Kayınpeder-Gelin Evliliğine Yargıtay'dan Onay