SGK Rehberi
Sigortalı

İkramiyeye hak kazanma süresi ve malulen emeklilik

24 Ekim 2017 Salı 07:48
İkramiyeye hak kazanma süresi ve malulen emeklilik

Arif Temir
Soru: Çalıştığım işyerinde yılda bir aylık ücret tutarında ikramiye ödenmektedir. Ben 7 ay çalışarak işyerinden ayrıldım. İşveren, bir yıllık çalışma süresini doldurmadığım için bana ikramiye ödemek istemiyor. Sizce ikramiye alabilir miyim?
Cevap: Sayın Özmen, iş/toplu iş sözleşmesinde aksi yönde bir hüküm yok ise, işyerinizdeki hizmetiniz bir yılı doldurmasa bile çalıştığınız süreye orantılı olarak ikramiyenizi alırsınız. Örneğin ikramiyenizin yıllık 120 TL olduğunu varsayalım. Bu durumda size 7 ay çalıştığınız için 70 TL ikramiye ödenmesi gerekir.

Malulen emeklilik

Soru: İki çocuğum var. Malulen emekli olmak istiyorum. 1000 gün prim ödemem bulunuyor. Ne yapmam gerekiyor ?

Cevap: Malulen emekli olabilmenin koşullarından biri 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları priminin adınıza bildirilmiş olması gerekiyor. Sayın Tuna, çocuklarınız doğduktan sonra iki yıllık süre içerisinde çalışmadıysanız bu süreleri borçlanarak 1800 günü tamamlayıp malullük durumunuzun tespiti ve malullük nedeniyle emekli maaşı bağlanabilmesi için ikametinizin bulunduğu yerin Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüğüne/merkez müdürlüğüne başvurmanız gerekiyor.

İzinden erken dönen

Soru: 5 gün yıllık izin 2 günde yol izni aldım. Beş günün sonunda işyerine gittim. İnsan kaynakları müdürü yol izni kullanmadığım için git 2 gün sonra gel işbaşı yap dedi. Patronun böyle bir yetkisi var mı?

Cevap: Yıllık izne çıkmadan önce yol izni alan işçiler bu süreyi kullanmadan işe dönerlerse, işveren bunları sürenin bitiminden önce işe başlatmayabilir. İş mevzuatında bu konuda işverene takdir hakkını istediği şekilde kullanabileceğine dair yetki verilmiştir. Sayın Mutlu, işveren yol iznini kullanmadan işbaşı yapmak isteyenleri süreden önce işe başlatmayacağı gibi yol izni kullanmadan yıllık izne ayrılanları da izin süresinden önce işe başlatmayabilir.

Gurbetçinin tazminatı

Soru: Kıdem tazminatının hesaplanmasında yurtdışındaki sürelerde dikkate alınır mı?

Cevap: Şirket, Türkiye İş Kurumundan izin alarak yurtdışına sizi çalışmaya götürdüğü için kıdem tazminatının hesaplanmasında yurtdışındaki çalışmanızda dikkate alınır.

Kaynak:Güneş

(Yok)
Bu haber 1,268 kez okundu.
20 Ekim - 20:17
20 yıl 5600 gün ve 49 yaş şartlarına tabisiniz
20 Ekim - 19:26
DİSK'ten asgari ücret çıkışı ve 4 acil talep!