SGK Rehberi
Sigortalı

İş Kanununda Mazeret İzni Kaç Gündür, ücrette kesinti olur mu?

22 Ekim 2017 Pazar 23:25
İş Kanununda Mazeret İzni Kaç Gündür, ücrette kesinti olur mu?

Mazeret izni; İş Kanunu tarafından, işçinin olağanüstü bir durumundan dolayı verilmiş yıllık izin dışındaki ücretli izinlere denilmektedir.

İş Kanunu mazeret izinlerini İş Kanununun Ek madde 2'de (Ek Madde 2 - (Ek: 4/4/2015-6645/35 md.)) düzenlemiştir.

Kanun işçiye;

'Evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü hâlinde üç gün,

KAPAT [X]

Eşinin doğum yapması hâlinde ise beş gün ücretli izin verilir' demektedir.

Ayrıca İşçilerin en az yüzde yetmiş oranında engelli veya süreğen hastalığı olan çocuğunun tedavisinde, hastalık raporuna dayalı olarak ve çalışan ebeveynden sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla, bir yıl içinde toptan veya bölümler hâlinde on güne kadar ücretli izin verilir.

Mazeret izinleri kanuni hak olduklarından dolayı işverenin onayına gerek yoktur. İşveren bu izinleri kanun gereği kullandırmak zorundadır. Mazeret izinlerinde ücret kesintisi yapılamaz.

Ücretten kesilerek verilen izinler mazeret izni kapsamında değerlendirilemezler.

SGK Rehberi
Bu haber 6,799 kez okundu.
22 Eylül - 23:41
Staj başlangıcı sigorta başlangıcı olarak dikkate alınır mı?
22 Eylül - 14:38
Sosyal sigorta sistemi yeniden düzenleniyor
28 Şubat - 13:00
33 soruda kıdem tazminatıyla ilgili bilinmesi gerekenler