SGK Rehberi
Borçlanma

Borçlanma Yaparak Ölüm Aylığı Alabilir Miyim?

4 Şubat 2015 Çarşamba 14:26
Ölen kişinin hak sahiplerine aylık bağlanır mı?
Borçlanma Yaparak Ölüm Aylığı Alabilir Miyim?

Eskişehir’den yazan bir okurumuz  soruyor.

Eşim, SSK’lı olarak çalışırken 18/12/2014 tarihinde vefat etti. Sigorta başlangıcı 10/6/2006, 850 gün sigortalılığı var. Ölüm aylığı alamadım. Eşimin askerlik süresinin 50 gününü borçlanarak ölüm aylığı alabilir miyim?

Sevgili okurlar,

1 Ekim 2008 tarihinden sonra ölen sigortalıların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için; en az 1800 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması veya  4/a kapsamındaki sigortalılar için başka bir ifade ile SSK’lı çalışanlar için  her türlü borçlanma süreleri hariç en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup, toplam 900 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş olması gerekiyor.

5510 sayılı Kanun’un 32. maddesinde aranan bu şartlar dahilinde,

- SSK , Bağ-Kur  veya memur statüsünde çalışmakta iken 1/10/2008 tarihinden sonra ölen sigortalılar için 1800 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş ise başkaca bir şart aranılmaksızın hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanmaktadır.

 - SSK kapsamında çalışmakta iken ölen ancak 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası bildirimi bulunmayan kişilerin, 5 yıldan beri sigortalı olmaları ve her türlü borçlanma süreleri hariç en az 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası bildirilmiş olması halinde, hak sahiplerine yine ölüm aylığı bağlanmaktadır.

Dolayısıyla 1/10/2008 tarihinden sonra ölen sigortalılardan, 5 yıldan beri sigortalı olan ve borçlanma süreleri hariç  en az 900 gün malullük yaşlılık ve ölüm sigortası primi olan kişilerin SSK’lı olmaları halinde hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanmakta, buna karşın Bağ-Kur veya memur statüsünde çalışmakta iken ölen sigortalıların hak sahiplerine  bu hak verilmediğinden Bağ-Kur veya memur statüsünde çalışmakta iken 1/10/2008 tarihinden sonra ölen sigortalıların hak sahiplerine aylık bağlanabilmesi için en az 1800 gün malullük yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş olması gerekiyor.

Öte yandan, SSK’lı olarak çalışmakta iken 1/10/2008 tarihinden sonra ölen sigortalıların hak sahiplerine 5 yıllık sigortalılık statüsü ve 900 gün malullük yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş olması şartıyla aylık bağlanabilmesi için 900 günün hesabında, her türlü borçlanma süreleri hariç tutulmuştur.

Bu nedenle,  1/10/2008 tarihinden sonra vefat eden ve beş yıllık sigortalılık süresini doldurmuş ancak 900 gün malullük yaşlılık ve ölüm sigortası prim bulunmayan SSK’lı sigortalıların hak sahiplerince, eksik süreleri borçlanmak suretiyle 900 güne tamamlayarak ölüm aylığı almaları, mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde mümkün bulunmamaktadır.

Okurumuza gelince,

Eşinin 5  yıllık sigortalılık süresine sahip olmasına rağmen 900 prim gün sayısının bulunmaması nedeniyle askerlik süresini borçlanarak ödemesi halinde dahi, ölüm aylığı alması sözkonusu değildir. Ölen sigortalı için borçlanma yapılarak prim gün sayısının 1800 güne ulaşması halinde, yetim aylığı alınması imkan dahilinde olsa da, 850 günü bulunan bir sigortalı için askerlik süresini borçlanarak prim gün sayısının 1800 güne ulaşması mümkün olamayacağından, ölüm aylığına da hak kazanılamayacaktır.

SGK Rehberi
Bu haber 4,278 kez okundu.
27 Ekim - 10:40
Sigortalılıktan önceki doğumlar için borçlanma yapılabilir mi?
24 Ekim - 10:08
Çalışanların Doğuma İlişkin Yeni Haklarında Son Durum