SGK Rehberi
Medya Haberleri

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Müjde Bekliyor!

14 Ocak 2017 Cumartesi 11:00
Emeklilikte yaşa takılanlar, hükümetten gelecek açıklamaları bekliyor. Konu ile ilgili SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı tablonun vahim olduğunu dile getirirken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise konu ile ilgili maliyetin 400 milyar TL'yi bulacağını belirtti.
Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Müjde Bekliyor!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) 2017 yılında müjde bekliyor. Bakanlık tarafından yapılan açıklamalar ise bu konuda bir düzenleme yapılamayacağına işaret ediyor. Ekonomide karşılaşılan zorluklar, yaşa takılanların beklentilerini karşılamayacak gibi görünüyor.

Yaşa takılan milyonlarca kişi hükümet kanadından emekli edilmeleri için gerekli düzenlemelerin yapılmasını bekliyor. Hükümet ise işin maliyetinin çok yüksek olmasından dolayı bu tür bir adım atmaktan imtina ediyor.

SGK BAŞKANI: TABLO VAHİM

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Mehmet Selim Bağlı, tarafından yapılan açıklamada Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için bir düzenleme yapmanın maliyetine dikkat çekiliyor. Yaklaşın 7 milyon kişinin yaşa takıldığını ifade eden SGK Başkanı, işin vahametini şu cümlelerle açıklıyor: “Genel sağlık sigortası bakımından İskandinav ülkelerinin bile önündeyiz. Uyguladığımız sağlık paketinin kapsamı, genişliği ve derinliği ileri düzeyde. Yaşa takılanlarda eğer biz fedakârlık edersek bu imkânı kullanamayız. Çok ciddi bir maliyet var. Siyaset mekanizması ‘Bu işe zinhar yanaşmıyoruz’ dediğinde, herhalde onların önüne bir rakam konuldu. O konuda çalışmayı yaptık, hakikaten vahim bir tablo çıktı. Yaşa takılanların sayısı 7 milyon 200 bin kişi civarında. ‘Bunları emekli edelim’ dediğinizde kamunun oluşan maliyeti 400 milyar lira.” Bağlı, sosyal güvenlik reformu yapılmaması halinde SGK’nın açığının her yıl 100 milyar lira olacağına dikkat çekti.

BAKAN MÜEZZİNOĞLU: MALİYET 400 MİLYAR TL

Önceki günlerde yaşa takılanlar hakkında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da benzer açıklamalarda bulunmuş ve yaşa takılanlara yapılacak ödemenin gelecek nesilleri etkileyeceğini ifade etmişti. Bakan açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Emeklilikte yaşa takılanlara bu hassasiyetle yaklaşmalıyız. Bu kesimin erken emekli edilmesinin sisteme getireceği ek maliyetin 400 milyar TL olduğu ve bunun sonraki nesillerin sırtına yükleneceği unutulmamalıdır.”

İŞE GİRSE “YAŞLI”, EMEKLİ OLSA “GENǔ

Yaşa takılanlar konusunda dikkat çekici bir tespit ise bu kişilerin karşılaştığı zorluğu ifade ediyor: “‘Emeklilikte yaşı bekleyenler’in büyük bir derdi daha var. İşe girmek isteseler ‘Yaşlısın’ diyorlar, emekli olalım dediklerinde ise ‘Gençsin’ diyorlar. Bu sebeple iki arada bir derede kalmış gibiler.

MAĞDURLAR ANKARA’DA MUHATAP ARADI

Kamuoyunda yıllardır gündeme gelen Emeklilikte Yaşa Takılanlar, ülkenin dört bir yanından sorunlarının çözümü için bir kez daha Ankara’ya geldi. Meclis ve Çalışma Bakanlığı’nda bir dizi görüşme yapmak isteyen emekliler, sorunlarını anlatacak muhatap bulamadıklarını ifade etti.

(Yok)
Bu haber 10,921 kez okundu.
18 Haziran - 12:52
Sevgilisi itiraf etti! Gerçek mahkemede ortaya çıktı
18 Haziran - 12:49
İnce bu dört soruya cevap veremez